Ś.P. STEFAN MELAK

Informacje i dyskusja nt. aktualnych wydarzeń dot. historii, genealogii, ruchów społeczno-politycznych
JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 07, 2005 23:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Ś.P. STEFAN MELAK

Postautor: JanuszStankiewicz » pn kwie 12, 2010 18:02  Ś.P. STEFAN MELAK

  Obrazek

  PREZES KOMITETU KATYŃSKIEGO

  Urodzony 13 sierpnia 1946 r. w Warszawie.

  Zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.  Stefan Melak, ur. 13 sierpnia 1946 r. w Warszawie. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

  Człowiek bez reszty oddany Polsce, który traktował wysiłek i poświecenie swojego życia sprawom Ojczyzny jako swoją najwyższą powinność.  Uczestnik studenckich demonstracji Marca ’68. W latach 1972-1981 pracownik Funduszu Wczasów Pracowniczych. Od 1974 r. kolejno współzałożyciel (z ks. Wacławem Karłowiczem i ks. bp. Władysławem Miziołkiem) i prezes Kręgu Pamięci Narodowej, organizator prelekcji na tematy zakazane przez władze i pierwszych uroczystości w miejscu bitwy w Olszynce Grochowskiej z 1831 r., w miejscu stracenia Romualda Traugutta w 1864 r., w tzw. Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W 1979 r. współzałożyciel (z ks. W. Karłowiczem) i prezes Konspiracyjnego Komitetu Katyńskiego; działał w Konfederacji Polski Niepodległej. Wychowawca młodzieży.

  W latach 1980-1981 członek redakcji niezależnych czasopism: „Niepodległość”, „Gazeta Polska”, kolporter prasy niezależnej, współpracownik Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania.

  31 VII 1981 r. na Cmentarzu Powązkowskim odsłonił wykonany przez swojego Brata Arkadiusza Melaka pierwszy w Polsce pomnik katyński (po kilku godzinach usunięty po interwencji Ambasady ZSRR. Następnie wiceprzewodniczący Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego przy Zarządzie Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, uczestnik I zjazdu Solidarności w Gdańsku. 13 XII 1981 - 24 X 1982 internowany w Ośrodku Odosobnienia w Warszawie-Białołęce, Jaworzu i Darłówku.

  W latach 1982-1989 redaktor i wydawca w niezależnym Wydawnictwie Polskim (m.in. kilkunastu książek, wielu plakatów, ulotek, broszur); organizator pielgrzymek na Jasną Górę, rajdów „szlakami niepodległości”, niezależnych wykładów, akcji zbierania podpisów pod listami protestacyjnymi do wszystkich zainteresowanych władz; inwigoliowany, wielokrotnie zatrzymywany i bity.

  W 1991 r. w Miednoje i Charkowie postawił krzyże upamiętniające pomordowanych Polaków. Inicjator i budowniczy kilkudziesięciu pomników i tablic ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, Od 2006 członek redakcji, publicysta „Gazety Polskiej” i „Naszego Dziennika”. Członek Zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa, założyciel Stowarzyszenia Olszynka Grochowska, inicjator oddany idei budowy Alei Chwały w Olszynce Grochowskiej. Autor książek i artykułów na temat Zbrodni Katyńskiej, Powstań Listopadowego i Styczniowego.

  W 2006 roku Odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.nadesłała Krystyna Krzyszkowiak

Wróć do „INFORMACJE, POLEMIKI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron