Poszukuje informacji na temat mojego nazwiska

1. Co sądzisz o poszukiwaniach genealogicznych własnych "korzeni" ?
2. Czy ww. temat jest dla Ciebie interesujący?
3. Co chciałbyś wiedzieć, lub może masz ciekawe informacje?
Awatar użytkownika
Ramius
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK
Kontaktowanie:

Poszukuje informacji na temat mojego nazwiska

Postautor: Ramius » czw cze 22, 2006 13:14

Witam
Mam na imie Romek i mieszkam we Wrocławiu od niedawno zajołem sie poszukiwaniem korzeni mojej rodziny. Stworzyłem wstępne drzewo genealogiczne i zatrzymałem się w pewnym miejscu. Najbardziej interesuje mnie to skąd pochodzi moje nazwisko a brzmi ono Mitter jednak poszukując czegos na ten temat dowiedziałem się ze dawniej moje nazwisko bylo pisane przez jedno "T" czyli Miter. Nazwisko jest chyba typowo niemieckie wiec pomyslalem ze moze podczas II Wojny Swiatowej moja babcia zwiazała sie z niemcem i przejeła po nim nazwisko jednak okazało sie ze tak nie bylo babcia była z mężczyzna Józefem (nie znanym z nazwiska ani z pochodzenia) wiec nazwisko moj tato przeja bo babci czyli jego mamie jednak troche zmienione bo dochodzi dodatkowe T. Odnalazłem akt zgonu babci i z niego dowiaduje się ze jej rodzice nazywali się Wojciech i Wiktoria Miter (nazwisko panieńskie prababci Garwolińska) wiem ze prababcia urodzila sie ok 1876 a zmarta ok. 1972. Tutaj własnie moja wiedza na temat mojej rodziny po stronie Taty sie kończy. Jezeli wie coś Pan na ten temat to bardzo prosze o pomoc będe bardzo wdzięczny za wszelką okazaną pomoc.
Pozdrawiam
Roman Mitter

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Postautor: JanuszStankiewicz » czw cze 22, 2006 13:57

.
Nie potrafię precyzyjnie odpowiedzieć Ci na pytanie, gdzie możesz dalej szukać, ale proponuję

A/ szukać na wszystkich możliwych wyszukiwarkach oraz stronach internetowych dotyczących genealogii – pomocne w tym będzie katalog http://www.stangen.glt.pl - dział Genealogia. Rozpocznij od prześledzenia rozmieszczenia nazwisk w Polsce na stronie : http://www.herby.com.pl/herby/ , a zobaczysz, że nazwisko Mitter występuje tylko w przypadku 33 osób, z kolei na stronie p. Ordyczyńskiej jest informacja o kolonistach niemieckich, którzy tak właśnie się nazywali, a np. przybyli w rejony Tarnawca, obok Kuryłówki, w 1786 roku.

B/ na akcie zgonu babci masz na pewno napisane gdzie się urodziła – musisz zatem odszukać, i napisać prośbę o odszukanie i wykonanie xero lub odpisu aktu urodzenia twojej babci...

Tą drogą i kroczek za kroczkiem, musisz raczej samodzielnie zdobywać informacje o swojej rodzinie, a jeżeli będziesz miał wątpliwości napisz posta – postaram się wspomagać Cię na tej trudnej drodze śledzenia własnych korzeni ...

):cool2 Janusz Stankiewicz

PS. Zapraszam Cię także do czytania różnych informacji, które mieszczą się na forum i na stronie głównej – może tam też znajdziesz jakieś kierunki poszukiwań. Pamiętaj, że genealog to fach trudny, ale radosny i dający wiele satysfakcji, tylko nie wolno się poddawć trudom, które przed Tobą stoją...Powodzenia

Awatar użytkownika
Ramius
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK
Kontaktowanie:

Postautor: Ramius » czw cze 22, 2006 14:28

Dziekuje za informacje napewno sie przydadza do dalszych poszukiwan. MOja babcia z tego co wynika z aktu zgonu urodziła sie w Adamówku jednak moj tato mowil ze mieszkała gdzies indziej ( podobno gdzies na Białorusi tzn. jeszcze wtedy terenach Polskich) Chociaz nie wiem czy ta Adamówka tez nie lezy gdzies za granica. W polsce znalazłem chyba dwie takie miejscowosci. Jesli Pan moze to prosze jeszcze podac jakies informacje na temat Adamówka bede bardzo wdzieczny.
Pozdrawiam
Roman

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Postautor: JanuszStankiewicz » czw cze 22, 2006 15:24

.
W „Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” (koniec XIXw) znajdujemy kilka miejscowości o takiej nazwie:

Adamówka - wieś. pow. berdyczowski nad bezimienną rzeką wpadającą do Rosi (Kojanka?). Odległa o 74 wiorst od Berdyczowa o 38 w. od stacji drogi żelaznej Holendry a o 7 w. od miasteczka Pohrebyszcz, z któremi stanowi jeden majątek, należący do hr. Rzewuskich; niegdyś była to własnością ks. Wiszniowieckich. Mieszańców 594, wyznania prawosławnego, należą do Pawłowieckiej parafii (odległej o 5 w.). Ziemi 1924 dziesięcin, pierwszorzędnego czarnoziemu, grunta zupełnie równe, uprawia się przeważnie pszenica i buraki. Zarząd gminny (wołost’) we wsi Pawłówce, zarząd policyjny (stan) w mieście Pohrebyszczach.

Adamówka - duża wś, pow. czehryński. nad błotnistą rzeczką Szybik, wpadającą do Dniepru, tudzież nad jez. Pańskiem i Krynowskiem; o 9 w. odległa od p. m. Czehrynia. Dawniej należała do starostwa czehryńskiego, dziś stanowi własność rządową. Mieszk. 2072 wyznania prawosł. Cerkiew paraf. zbudowana w r. 1726 (Wizyty Czehryńskiego Dekanatu za r.1741); było tu wówczas 30 chat i 307 mieszk. Zarząd gminny i policyjny w m. Czehryniu, a tamże i st. poczt. Ziemi 3820 dzies. We wsi znajduje się wysoka mogiła, na której niegdyś był klasztor, zniszczony 1678 r. w czasie wzięcia i zniszczenia Czehrynia przez turków i tatarów pod dowództwem wezyra Kara - Mustafy, sławnego później z klęski pod Wiedniem.

Adamówka lub Adamowce, wś, pow. mohylewski, dusz męz. 35. Ziemi włośc. 62, obywatelskiej 122 dz. Należała do Głoskowskiego, dziś Tarasiewicza.

Adamówka.,- wś, pow. jampolski. Mieszk. 338, ziemi włośc. 366 dzies.. ziemi obyw. 385 dzies. Należy do Sobańskich.

Adamówka - wś rządowa. pow. latyczowski, gminie Zińków; dusz męz. 737. Ziemi ornej 1960 dzies.; młynów 6, przynoszących 5760 rs.

Adamówka - we pow. bałcki; dusz. męz. 175. Ziemi włośc. 428 dz., ziemi obyw. używalnej 1367 dz., nieużyto 25 dz., należy do sukcesorów Janiszewskiego.

Adamówka lub Adamów, wś pow. nowogradwołyński, gm. połońska, należy do dóbr t. n. hr. Dunina Karwieckiego, ma gorzelnię, liczy dusz włośc. męz. 152, ziemi włośc. 482 . dzies.

Adamówka., zaśc. pow trocki. Dr. M., L. B.

Adamówka, wś, pow. sieniawski, par. :Maydan, własność. ks. Anny Czartoryskiej.

Adamówka - przysiołki, ob. Podbereże, Brzeżany, Mikołajów.

:!: Janusz Stankiewicz

Awatar użytkownika
Ramius
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK
Kontaktowanie:

Postautor: Ramius » czw cze 22, 2006 15:43

hmmm tak myślałem że będzie kilka tych miejscowości ale żeby aż tyle hehe. Dobrze dziekuje bardzo za pomoc informacje podane tutaj przez pana napewno sie przydadzą.
Pozdrawiam i dziekuje
Roman Mitter

Wróć do „GENEALOGIA i TY”