żyć w zgodzie z historia swojego narodu co to dzisiaj znacz

Zapraszam do dyskusji i umieszczania swoich wypowiedzi na różne tematy, które Państwa nurtują, a o których chcielibyście usłyszeć opinię innych...
korek222
ZAAWANSOWANY UŻYTKOWNIK
ZAAWANSOWANY UŻYTKOWNIK
Posty: 23
Rejestracja: pn cze 26, 2006 19:46
Lokalizacja: iwiczna
Kontaktowanie:

żyć w zgodzie z historia swojego narodu co to dzisiaj znacz

Postautor: korek222 » pn cze 26, 2006 19:49

patriotyzm odczytany na nowo,jak go dzis rozumiec w dobie społeczenstwa globalnego, czyżby najbardziej ujawniał sie podczas meczu reprezentacji ???
lubie swoja\ okolice

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 07, 2005 23:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: JanuszStankiewicz » wt cze 27, 2006 10:47

.
Jak zwykle posłużę się na wstępie książkowym określeniem słowa patriotyzm, które wg. „Słownika Języka Polskiego” brzmi:

„Postawa społeczno-polityczna i forma ideologii, łącząca przywiązanie do własnej ojczyzny, poczucie więzi społecznej oraz poświęcenie dla własnego narodu z szacunkiem dla innych narodów i poszanowaniem ich suwerennych praw


Ostatni akapit pozostawmy, jako domyślnie spełniony przez chyba większość społeczeństwa, oczywiście wyjątkiem są tylko ludzie ekstra-radykalni, którzy chcieliby, aby na świecie nasz naród był na szczycie „podium”.
Pozostawmy w domyśle także pierwsze określenie, jako także spełnione przez większość naszych rodaków, bowiem nie wyobrażam sobie „kosmopolityzmu” jako coś co wyznaje więcej niż kilkaset osób w całym naszym Państwie.

Zatem do rozważań możemy przyjąć określenia: poczucia więzi społecznej i poświęcenia dla własnego narodu.

Postawione przez pana pytanie, w jakiejś mierze, pasuje mi do tychże określeń – jest ono chyba jedynym „globalnym” przejawem, że rodacy jeszcze w sobie zachowali poczucie przynależności do polskiej „rodziny”, a w tym właśnie sposobie mogą je wyartykułować. Nie chciałbym być źle zrozumiany, ale ta właśnie hałaśliwa i, rzekłbym, nadmierna emanacja dopingowania własnej drużyny jest już chyba ostatnią ostoją patriotyzmu.
Czy Pan minister Giertych zwiększy liczbę godzin, czy też raczej postawi na utrzymanie odpowiedniej ilości godzin WF-u (w zdrowym ciele, zdrowy duch...) to tak czy inaczej młodzi Polacy będą za kilka- czy kilkanaście lat czuli, że urodzili się w Polsce, ale nic już więcej nie będą w stanie dla niej zrobić. Ta „robota” to oczywiście poczucie więzi społecznej. Jej bowiem w Polsce nie ma i w kolejnych latach coraz słabsze będą jej uwarunkowania. Nowy ład gospodarczy Polski, od kilkunastu lat, wprowadza zupełnie inne kryteria postaw, niż było to przed zmianą systemu. Te nowości to dążenie do całkowitego wyeliminowania z życia społecznego tego wszystkiego co kiedyś nazywaliśmy rodziną czy przyjaciółmi (szczerych), dzisiaj już nie istnieje – coraz rzadziej spotykamy się z nimi, bo nie ma czasu, nie ma chęci po ciężkiej pracy, nie ma środków na kawę w kawiarni...
Spędzając mnóstwo czasu w pracy znajdujemy w niej coraz więcej „globalizmu”, braku podmiotowości w stosunku do współpracowników i wręcz zwykłe wyzyskiwanie człowieka (wiele razy już w tym temacie zabierałem głos na forum).

A poświęcenie dla własnego narodu ? – w czym się może u nas przejawiać ? - zostawmy to w głębokim milczeniu...

Sądzę zatem, że na pana pytanie należy odpowiedzieć twierdząco – tak właśnie - tak to jest, że ostatnim przejawem patriotyzmu jest w naszym państwie tylko ekstra- pokazowe skandowanie „Polska gola...”

):cry Janusz Stankiewicz


Wróć do „POROZMAWIAJMY O ...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości