Urbanizacja - problem czy dobrodziejstwo ludzkości ?

Masz interesujące i ciekawe informacje o rzeczach, zjawiskach itp. ? - podziel się z innymi !
JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Urbanizacja - problem czy dobrodziejstwo ludzkości ?

Postautor: JanuszStankiewicz » sob lip 30, 2005 21:42

.
Na stronie NASA dostrzegłem zdjęcia satelitarne porównujące rozwój aglomeracji miejskiej Jakarty, leżącej nad Morzem Jawajskim w Indonezji w Azji. Szczególnie zwróciło moją uwagę katastrofalne zjawisko degradacji środowiska, które w okresie 30 lat doprowadziło do totalnej zmiany wyglądu tego obszaru.
Na poniższych zdjęciach: kolor czerwony to roślinność, a kolor jasnozielony – tereny zurbanizowane.
zdjęcia wykonane zostały w roku - idąc od góry:
1976 - populacja 6 mln osób
1989 - populacja 9 mln osób
2004 - populacja 13 mln osób
Zdjęcia obejmują obszar 49 km w szerokości i długości.
...........................Obrazek
Wypieranie przyrody przez narastająca w bardzo szybkim tempie urbanizację dużych aglomeracji miejskich nie jest oczywiście zjawiskiem występującym tylko na obszarze Azji – przecież w najbliższym nam otoczeniu widzimy na codzień te czasem radykalne zmiany w wyglądzie okolic zamieszkania.
Nie wiem czy to zjawisko jest „dobre” czy nie, rozważania w tym temacie muszą, same w sobie, zawierać bardzo szeroki wachlarz tematów z najważniejszym z nich – miejscem człowieka na ziemi.
Wydaję mi się, że musimy mieć na uwadze, że za kilka-, kilkanaście lat - będziemy mogli np. drzewo, spotkać tylko w specjalnie skonstruowanych „eko-parkach” ...

):cool Janusz Stankiewicz

adam
ZAAWANSOWANY UŻYTKOWNIK
ZAAWANSOWANY UŻYTKOWNIK

Postautor: adam » wt mar 24, 2009 21:20

Jak pogodzić mocną urbanizację terenów wiejskich podwarszawskich z ochrona przyrody? Jako pośrednik nieruchomosci z Warszawy ogladam te zmagania na codzień.
pzdr
www.bbnieruchomosci.pl

Wróć do „INTERESUJĄCE INFORMACJE, CIEKAWOSTKI”