ZALESCY HERBU LUBICZ !

Forum przeznaczone do umieszczania ogłoszeń o poszukiwanych osobach należących do rodziny oraz wszelkich spraw związanych z KONKRETNYMI NAZWISKAMI.
(Witryna specjalnie wydzielona do tego typu wpisów, aby nie dokonywać ich w Księdze Gości…)

Oliwicia
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK
Posty: 1
Rejestracja: śr kwie 16, 2008 17:59
Lokalizacja: Skwierzyna

ZALESCY HERBU LUBICZ !

Postautor: Oliwicia » sob cze 21, 2008 20:21

Witam!

Poszukuję osób, które wywodzą się z rodu Zaleskich [herbu Lubicz].

"Ród tej rodziny pieczętował się herbem Lubicz, zwanym przydomkiem "Potrójka" tzn. każdy z Lubaczów powinien mieć co najmniej trzech synów.
Nobilitacja czyli nadanie herbu Lubaczów miało miejsce w 1348r. za panowania Kazimierza Wielkiego.
Herbem tym pieczętowało się paruset rodzin o różnych nazwiskach. Zamieszkiwali na Polesiu, Ukrainie i Rusi.
Kresy wschodnie, które zostały przyłączone przez Kazimierza Wielkiego do Polski.
Herb Lubicz graficzne na tarczy zakończonej ostro na dole, a ściętych kołem u góry na błękitnym polu u tej tarczy podkowa w środku i nad nią dwa krzyże nad tarczą, korona o pięciu rozgałęzieniach a nad nią hełm pancerny zakończony potrójnym pióropuszem"

Mój pradziadek Józef Zaleski [ ok.1890 - 1941, prawdopodobnie jego ojciec miał na imię Maciej], wiem iż mógł mieć 3 braci i siostrę..
Żoną mojego pradziadka była Marianna Zaleska [niestety nie wiem jak miała z domu..].
Mieli oni 4 synów..


Bolesław Henryk Zaleski (mój dziadek) 12-09-1919 ( wieś Olibów, gmina Warkowicze, powiat Dubno, województwo wołyńskie) - 19-01-1974 (Skwierzyna,Lubuskie, Polska - miejsce zgonu) (wieś Goraj, Lubuskie, Polska - miejsce pochówku),jego żoną była Genowefa Zaleska (zd. Grabowska) - 28-09-1922 (gromada Władysławówka, gmina Mikulicze, powiat Włodzimierz, województwo wołyńskie) - 12-08-1991 ( Goraj, Lubuskie, Polska)


Stanisław Zaleski, Wincenty Zalewski [gdzie jego nazwisko w czasie wojny zostało zapisane w dokumentach przez ''W" i z czego wyszedł Zalewski, ale tak naprawdę powinien być pisany przez "S"], i czwartego syna imienia właśnie moja rodzina nie jest pewna.. uważamy, że mógł on mieć na imię Wacław bądź Władysław..

Zamieszkiwali oni tereny Gubernii Wołyńskiej.

Wiem iż pradziadkowie być może przebywali jeszcze również na takich terenach jak :
- Obwód Baranowicka
- Nowogródek

Pradziadkowie zginęli w roku ok. 1938-39, gdzie rozpoczęła się wojna.. [to jest wersja przekazana mi przez moich bliskich ]. Zostali zastrzeleni na progu swojego domu przez banderwoców , czyli bandę UPA.. z nimi również zginęli ich syn, właśnie którego imienia nie jesteśmy pewni wraz ze swoją żoną, która trzymała małe dziecko na rękach oraz ich jeszcze jednym synem bodajże Piotrem, który wtedy miał być może ok 3 lat.. Piotrowi udało się uciec stamtąd niestety zbytnio nie wiemy dokąd.. podejrzewam iż może na tereny Śląska.. Miał przestrzelone dwie nogi..Reszta rodziny, z rodu Zaleskich po wojnie została osiedlona na następujących terenach:
Lubuskie [Strychy, Goraj], Podkarpackie [Krasiczyn koło Przemyśla], Zachodniopomorskie [Maszewo], oraz Śląsk niestety miejscowości nie wiem..

Lecz ostatnio z rodziną mamy wątpliwości co do tej wersji, którą opisałam powyżej, ponieważ gdy przeszukiwałam internet natknęłam się na pewną stronę http://www.indeks.karta.org.pl/szczegoly.asp?id=42373 z której wynikło iż ich śmierć mogła być całkiem inna..

Jeśli ktoś sądzi iż możemy być spokrewnieni lub posiada jakiekolwiek informacje niech się odezwie!
Proszę bardzo to dla mnie bardzo ważne!

Pozdrawiam, Oliwia.

bszerszeniewska
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK
Posty: 1
Rejestracja: śr lip 08, 2015 12:52

Re: ZALESCY HERBU LUBICZ !

Postautor: bszerszeniewska » pn lip 13, 2015 19:12

Witam Pani Oliwio, podam Pani parę faktów dotyczących mojej rodziny ze strony mamy. Mój dziadek Kazimierz Lubicz-Zaleski urodził się 24 października 1888 roku w majątku Iwaszkowice na Podolu.Po pewnym czasie rodzice mojego dziadka Kajetan Marian Lubicz Zaleski i Klementyna z Duninów przenieśli się na Wołyń do powiatu rówieńskiego. Mieszkali w sąsiedztwie brata Zaleskiego, jaka to była miejscowość nie utrwaliła się mojej mamie w pamięci.b rat Zaleski miał na imię Roman, a jego żona Justyna i mieszkali Szepetówce.
Pozdrawiam
Justyna


Wróć do „POSZUKUJESZ WIADOMOŚCI O RODZINIE ?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron